Din vara läggs i varukorgen, fortsätt handla eller gå till kassan.

Om företaget Out of Bounds Sweden AB


Vår idé och vision


Boendes på västkusten, i landets golftätaste region, föddes på midsommarafton 2007 idén och visionen om Out of Bounds.

”Vad händer med alla golfbollar som slås bort? Tänk att kunna återvinna dessa och förutom att göra en insats för miljön, även kunna erbjuda golfare billiga golfbollar av alla sorter. Golfare på alla olika nivåer, män som kvinnor, unga som gamla...”

Läs mer om vår verksamhet »

Alexander och Johannes öppnade webbutiken den 7 juli samma år och sedan starten har Out of Bounds växt med hjälp av nöjda kunder, roliga dagar i solen och långa golfsäsonger. 2011 startades aktiebolaget Out of Bounds Sweden AB och idag är vi ungefär 15 medarbetare som varje dag hjälper golfare med expertrådgivning till val av riktigt prisvärda och bra golfbollar!

Läs mer om våra medarbetare »

Företagsuppgifter


Webbutiken ägs och drivs av Out of Bounds Sweden AB. Vi är momsregistrerade och är godkända för F-skatt.

Postadress/lageradress
Out of Bounds Sweden AB
Bergfotsgatan 3A
431 35 MÖLNDAL

Adress till grovlagret/tvätten
Östra Lindomevägen 89
437 34 LINDOME

Orgnr. 556827-4871
Bankgiro. 5407-7987

Bergfotsgatan - lagret och golfshopen


Karta till Out of Bounds BergfotsgatanOut of Bounds Golfshop ligger i Mölndal, på Bergfotsgatan 3. Här packas och skickas alla paket. Kom gärna och besök oss och handla direkt i butiken. Kundparkering finns på vänster sida om vägen och lagret på höger (se bild).

Medarbetare hos Out of Bounds


Henrik Josefsson
Lager, Inköp
henrik@out-of-bounds.se

Erik Tellman
Support, Försäljning
erik.tellman@out-of-bounds.se

Karolina Bergenwall
Butiksansvarig
karolina.bergenwall@out-of-bounds.se

Christian Argenti
Butik, Kundsupport
christian.argenti@out-of-bounds.se

Josefin Nilsson
Butik, Orderplock, Kundsupport

Tobbe Abrahamsson
Webbutveckling, Marknadsföring
tobbe@out-of-bounds.se

Johannes Bergenwall
Ekonomi, Personalansvarig
johannes@out-of-bounds.se

Alexander Edsmyr
Webbstrategi, Marknadsföring
alexander@out-of-bounds.se

Alexander Åkerström
Butik, Orderplock, Kundsupport

Alexander Schälin
Lager, Butik

Jakob Griph
Webbutveckling, Marknadsföring

Johan Karlsson
Lager, Butik

Linn Berggren
Lager, Orderplock

Max Åkerström
Lager, Orderplock

Marco Wimmer
Marknadsansvarig Tyskland

Hampus Niklasson
Lager