Motocaddy
S1 Elvagn
Marknadens mest populära elvagn i ny design.
Motocaddy S1 kommer i en helt ny design och är matad med nya tekniska förbättringar. Elvagnen drivs av nästa generations 28v-teknik som gör vagnen mer kraftfull.
S1:an kombinerar en sportig design och enkel ihopfällning med imponerande funktionallitet. LCD-Widescreen-display, 9 olika hastigheter, distanskontroll (upp till 45 meter) och USB-port är bara några av alla funktioner som S1 erbjuder.
Detta är en perfekt instegsmodell för dig som vill börja använda en elvagn.
Fakta & Specifikationer
Egenskaper
- 9 hastighetsinställningar
- Kabelfri batterianslutning med automatisk frånkopplingsfunktion för säkerhet
- Spara utrymme genom vändbara hjul
- Användarvänligt handtag
- Automatisk litiumladdare
- 230 watt tyst motor
9 OLIKA HASTIGHETER och avståndskontroll
S1:an har 9 olika hastigheter att välja mellan. Du har även avståndskontroll upp till 45 meter. Detta innebär att du kan skicka iväg vagnen mot nästa tee medans du själv går till green.
Batteri
Batteriet i nya S1 är ett superlätt lithium batteri med Motocaddys nya batteriteknik som heter "Click N Connect". Batteriet är helt kabelfritt och går att ladda utan att batteriet plockas bort från vagnen. Batteriet stängs automatiskt av när vagnen fälls ihop så den inte drar ström i onödan.
Mindre och lättare att förvara
Nu är S1 mycket lättare och smidigare att hantera. Den nya designen tar 16% mindre plats när vagnen är ihopfälld. Genom att enkelt ta av och vända på hjulen blir vagnen smalare vilket gör den smidig att förvara och packa i bilen.